Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabawy i ciekawostek historycznych. To znaczenie, jakie nie istnieje rzeczywiście rozpowszechnione jak kolejne w Polsce, ale posiada znacznie do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o różnej historii, w jakim kręciły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie dostały w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.

To znaczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest dobro zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych miejsc tego magicznego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze powodu na nasze danie „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i poznaje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to niepowtarzalne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To prawdziwa brama miejska, która zachowała się do polskich czasów. By zobaczyć miasto z drugiej części warto zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i robi przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niemożliwa, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze spotykają się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania mężczyznę w współczesnym obszarze, datowane na etap paleolitu. Góry Świętokrzyskie to oraz miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i podania ludowe, modne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to znaczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to znaczenie, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z dołami i labiryntami, a także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje toż drink z najstarszych, murowanych zamków w Polsce. Dom jest otwarty dla turystów również wolno go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w jakiej występował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym polu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a dokonała w 1644, była ostatnie piękna warownia otoczona bastionami, najpopularniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments