środa, 14 lutego 2018

2/3 fazy zasadniczej Plus Ligi - statystyczne spojrzenie

Za nami już 20 kolejek fazy zasadniczej Plus Ligi, co daje łącznie rozegranych aż 160 spotkań! Komu do tej pory poszło najlepiej? Które drużyny pną się ku górze tabeli, a które bronią się przed spadkiem z ligi? Który gracz najczęściej był wyróżniany poprzez statuetkę MVP? Ile trwał najdłuższy mecz i ile spotkań mogliśmy oglądać w TV? 
Na sportowych antenach Polsatu mogliśmy obejrzeć 70 relacji na żywo

Do tej pory aż 71 meczów kończyło się w trzech setach, 49 razy spotkania trwały cztery sety oraz zostało rozegranych 40 tie-breaków. 

Najkrótszy mecz trwał 58 minut: GKS Katowice - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (14:25, 16:25, 13:25)
Najdłuższy mecz trwał 2 godziny i 38 minut: Łuczniczka Bydgoszcz - Espadon Szczecin 3:2 (25:20, 25:21, 18:25, 40:42, 20:18)
DRUŻYNOWO

Najwięcej razy (10) mecze w trzech setach wygrywała PGE Skra Bełchatów, a największą liczbę przegranych spotkań w trzech partiach (13) rozegrał klub z Kielc. W czterech setach najczęściej zwyciężała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - 8, a siedem meczów w stosunku 1:3 przegrał BBTS Bielsko-Biała. Najwięcej tie-breaków na swoim koncie ma Espadon Szczecin - 10. 

Jedynie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle nie przekroczyła liczby 20 przegranych setów w sezonie (15), natomiast jedyną drużyną która wygrała mniej niż dwadzieścia partii jest Dafi Społem Kielce (jedynie 17 wygranych setów).

Aktualnie pierwsza w tabeli jest ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która jako jedyna drużyna w tym sezonie Plus Ligi przegrała tylko jeden mecz i straciła pięć punktów na 20 rozegranych spotkań. Drugie miejsce zajmuje ONICO Warszawa z piętnastoma wygranymi oraz pięcioma porażkami, tyle samo zwycięstw i przegranych ma na swoim koncie trzecia PGE Skra Bełchatów.

Tuż za drużyną z Bełchatowa znajdują się Asseco Resovia Rzeszów (39 punktów), Trefl Gdańsk (37), Jastrzębski Węgiel (36), Indykpol AZS Olsztyn (34) i Cuprum Lubin (33).

Stawkę zamykają Dafi Społem Kielce (13 punktów) oraz BBTS Bielsko-Biała (9 punktów). Poniżej 20 "oczek" mają jeszcze MKS Będzin (19) i Łuczniczka Bydgoszcz (17).


Każdy z zespołów Plus Ligi wygrał co najmniej trzy mecze. 

Najwięcej rozegranych setów: Espadon Szczecin - 86
Najmniej rozegranych setów: Dafi Społem Kielce - 70

Najwięcej zdobytych punktów: Espadon Szczescin - 1326
Najmniej zdobytych punktów: Dafi Społem Kielce - 1056

Najwięcej punktowych zagrywek: PGE Skra Bełchatów - 145
Najmniej punktowych zagrywek: Dafi Społem Kielce - 57
Najwięcej błędów w zagrywce: PGE Skra Bełchatów - 385
Najmniej błędów w zagrywce: Cuprum Lubin - 203

Najwięcej błędów w przyjęciu: Asseco Resovia Rzeszów - 133
Najmniej błędów w przyjęciu: Indykpol AZS Olsztyn - 68
Najwyższy % perfekcyjnego przyjęcia: Espadon Szczecin - 28,80

Najwięcej błędów w ataku: MKS Będzin - 184
Najwyższa skuteczność w ataku (w %): PGE Skra Bełchatów - 53,51

Największa liczba punktowych bloków: ONICO Warszawa - 199
INDYWIDUALNIE


Najwięcej statuetek MVP: 

1. Damian Schulz - 6 statuetek
2. Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Sam Deroo - po 4 statuetki


Najwięcej punktów:

1. Jan Hadrava - 364 [zdobytych punktów]
2. Łukasz Kaczmarek - 358
3. Damian Schulz - 341


Najwięcej punktowych bloków:

1. Jakub Kochanowski - 52
2. Grzegorz Kosok - 46
3. Andrzej Wrona - 44


Najwięcej asów serwisowych:

1. Mariusz Wlazły - 31
2. Bartosz Kwolek - 30
3. Salvador Hidalgo Oliva, Antoine Brizard - po 29

Pisząc podsumowanie Plus Ligi po 10 kolejkach pytałam: "Jak te wszystkie statystki i tabela będą wyglądać za 10 kolejek? Czy komuś uda się pokonać aktualnych Mistrzów Polski? Czy Sam Deroo zostanie liderem, jeśli chodzi o statuetki MVP? Cóż... zobaczymy. Boisko wszystko zweryfikuje."
I boisko zweryfikowało. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała swój pierwszy mecz w lidze, a Sama Deroo wyprzedził atakujący Trefla Gdańsk - Damian Schulz. Jeśli chodzi o asy serwisowe to wciąż prowadzi Mariusz Wlazły, również Jakub Kochanowski nie dał się zdetronizować w klasyfikacji na najlepiej blokującego. 

Porównując poszczególne pozycje w lidze po 10 i 20 kolejce może zauważyć, że sporo pozmieniało się w środku tabeli. Indykpol AZS Olsztyn, GKS Katowice i Espadon Szczecin znacznie spadły, a ich miejsce zajęły ONICO Warszawa, Asseco Resovia Rzeszów i Jastrzębski Węgiel. Wciąż liderem pozostaje za to ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a BBTS Bielsko-Biała i Dafi Społem Kielce wciąż zajmują dwie ostatnie pozycje w tabeli, co w tym roku skutkuje spadkiem z Plus Ligi. 
Przed nami ostatnich 10 kolejek fazy zasadniczej Plus Ligi. Przed nami 80 spotkań, które zadecydują o tym, kto będzie w półfinale (przypominam - pierwsze dwie drużyny w tabeli po zakończeniu fazy zasadniczej mają zapewniony udział w półfinale), kto zmierzy się w ćwierćfinale (drużyny z miejsc 3-6), kto spadnie z ligi, a kto o to utrzymanie będzie musiał jeszcze powalczyć. 

Trudno wytypować właściwą kolejność. Niespodzianek nie brakuje, pewnie gdzieś włącza się zmęczenie, a może i nerwowość. W końcu stawka jest wysoka... 

Cóż, oby było ciekawie, a mecze stały na wysokim poziomie! *statystyki na postawie danych z: plusliga.pl
* "ściągę", którą widać na pierwszym zdjęciu zaczęłam robić sporo przed sezonem, dlatego widnieje tam "LOTOS Trefl Gdańsk", gdyż wtedy drużyna jeszcze tak się nazywała. 
To nie błąd ;)

2 komentarze:

 1. Schulz do reprezentacji :P
  Obstawiam ostateczną kolejność podium niewidzialną czcionką:
  1.
  2.
  3.
  Tak będzie, zobaczysz :v
  A dół to chyba już się nie zmieni... Więc, witam w 1 lidze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno!
   Ja bym jeszcze poczekała z tymi powitaniami. Kielce jeszcze walczą ;)

   Usuń