czwartek, 23 listopada 2017

1/3 fazy zasadniczej Plus Ligi - statystyczne spojrzenie

Pierwszych dziesięć kolejek Plus Ligi w sezonie 2017/2018 (niemal) za nami. Która z drużyn jest aktualnym liderem ligi? Ile trwał najkrótszy mecz? Który z zawodników ma na swoim koncie najwięcej punktów zdobytych w polu zagrywki, a który najczęściej blokował swoich rywali? Zapraszam na statystyczne podsumowanie 1/3 fazy zasadniczej naszej ligi. 
Za nami 80 spotkań Plus Ligi, z czego jedno zostało rozegrane "awansem" (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - BBTS Bielsko-Biała, kolejka 13), a jeden mecz jest zaległy (Cerrad Czarni Radom - Jastrzębski Węgiel, kolejka 9). 

Na sportowych antenach Polsatu mogliśmy obejrzeć 35 relacji na żywo

Do tej pory aż połowa meczów kończyła się w trzech setach, 20 razy spotkania trwały cztery sety i tyle samo rozegranych zostało tie-breaków. 

Najkrótszy mecz trwał 58 minut: GKS Katowice - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (14:25, 16:25, 13:25)
Najdłuższy mecz trwał 2 godziny i 21 minut: Dafi Społem Kielce - Cerrad Czarni Radom 3:2 (25:21, 18:25, 25:23, 27:29, 15:11)
DRUŻYNOWO

Najwięcej razy (7) mecze w trzech setach wygrywała PGE Skra Bełchatów, a największą liczbę przegranych spotkań w trzech partiach (8) rozegrał klub z Kielc. W czterech setach najczęściej zwyciężała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - 5 i taką samą liczbę meczów w stosunku 1:3 przegrał BBTS Bielsko-Biała. Najwięcej tie-breaków na swoim koncie mają Espadon Szczecin oraz Aluron Virtu Warta Zawiarcie - po 5. 

Jedynie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i PGE Skra Bełchatów nie przekroczyły liczby 10 przegranych setów w sezonie (odpowiednio 7 i 8), natomiast jedyną drużyną która wygrała mniej niż dziesięć partii jest Dafi Społem Kielce (jedynie 6 wygranych setów).

Aktualnie pierwsza w tabeli jest ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która jako jedyna drużyna w tym sezonie Plus Ligi nie przegrała jeszcze żadnego meczu i straciła zaledwie jeden punkt na 11 rozegranych spotkań. Drugie miejsce zajmuje PGE Skra Bełchatów, z ośmioma zwycięstwami i dwoma porażkami (2:3 i 1:3). Podium zamyka Indykpol AZS Olsztyn, który ma na swoim koncie 6 zwycięstw, 4 porażki i 20 punktów.

Tuż za drużyną z Olsztyna znajdują się Trefl Gdańsk i Espadon Szczecin (po 18 punktów), GKS Katowice, Jastrzębski Węgiel i Asseco Resovia Rzeszów (po 17 punktów) oraz ONICO Warszawa (16 "oczek" na koncie).

Stawkę zamykają BBTS Bielsko-Biała i Dafi Społem Kielce, oba zespoły mają po pięć "oczek" na swoim koncie. Dwa punkty więcej ma Aluron Virtu Warta Zawiercie. 

Każdy z zespołów Plus Ligi wygrał co najmniej dwa mecze. 
Najwięcej rozegranych setów: Espadon Szczecin - 43
Najmniej rozegranych setów: Jastrzębski Węgiel - 32

Najwięcej zdobytych punktów: ZAKSA Kędzierzyn Koźle - 708
Najmniej zdobytych punktów: Dafi Społem Kielce - 475

Najwięcej punktowych zagrywek: PGE Skra Bełchatów - 69 
Najwięcej błędów w zagrywce: PGE Skra Bełchatów - 176

Najwięcej błędów w przyjęciu: Asseco Resovia Rzeszów - 77
Najwyższy % perfekcyjnego przyjęcia: ONICO Warszawa - 28,04

Najwięcej błędów w ataku: MKS Będzin - 93
Najwyższa skuteczność w ataku (w %): PGE Skra Bełchatów - 54,83

Największa liczba punktowych bloków: Indykpol AZS Olsztyn - 103

INDYWIDUALNIE

Najwięcej statuetek MVP: 
1. Sam Deroo - 4 statuetki
2. Marcin Waliński, Jakub Jarosz, Jan Hadrava - po 3 statuetki

Najwięcej punktów:
1. Łukasz Kaczmarek - 198 [zdobytych punktów]
2. Jan Hadrava - 195
3. Sam Deroo - 167

Najwięcej punktowych bloków:
1. Jakub Kochanowski - 32
2. Daniel Pliński - 25
3. Piotr Nowakowski - 24

Najwięcej asów serwisowych:
1. Mariusz Wlazły - 16 
2. Michał Ruciak, Salvador Hidalgo Oliva, Antoine Brizard - po 15
3. Srećko Lisinac - 13

Jak te wszystkie statystki i tabela będą wyglądać za 10 kolejek, a jak po zakończeniu fazy zasadniczej? Czy komuś uda się pokonać aktualnych Mistrzów Polski? Czy Sam Deroo zostanie liderem, jeśli chodzi o statuetki MVP? Cóż... zobaczymy. Boisko wszystko zweryfikuje. 

*statystyki na postawie danych z: plusliga.pl
* "ściągę", którą widać na pierwszym zdjęciu zaczęłam robić sporo przed sezonem, dlatego widnieje tam "LOTOS Trefl Gdańsk", gdyż wtedy drużyna jeszcze tak się nazywała. 
To nie błąd ;)

4 komentarze:

 1. 35 transmisji na 80 to troszeczkę słabo, mogli już chociaż dobić do połowy... :P
  Zawsze mnie śmieszy jak ktoś mnie pyta "ile ten mecz będzie trwał?", "kiedy wrócisz?" Nooo... A skąd mam wiedzieć, skoro może trwać 58 min, a może prawie 2,5h :v
  Fajnie, że w bloku królują nam Polacy. xD Rucka pamiętam z asów za czasów AA, jak go wpuszczał tylko na zagrywkę :v i rękawki! wtedy był chyba jednym z pierwszych siatkarzy, którzy je nosili ;d
  Mam nadzieję, że ktoś w końcu wygra z ZAKSĄ... Moim zdaniem dół tabeli będzie mniej więcej taki jak teraz. Obstawiam do wylotu właśnie te 2 drużyny. A Zawierciu życzę, żeby podskoczyli wyżej i nie grali barażu... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie całkiem sporo tych transmisji, za to czasem gorzej z doborem meczów. Szkoda, że nie ma opcji oglądania tych spotkań, które nie są pokazywane na sportowych antenach Polsatu, gdzieś w internecie... :/

   Może ekipa z Zawiercia wiele nie ugrała do tej pory, ale były mecze kiedy grali naprawdę fajnie i niewiele im brakowało do wygrania seta czy meczu. Może się jeszcze rozkręcą :D

   Usuń
 2. Kochan najwięcej bloków - moje serce się raduje.
  Mariusz MVP zagrywek - wiadomo!
  Skra najskuteczniejsza - miód na moją duszę.
  Jest nieźle :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jeśli chodzi o bloki, to zaraz za Kochanowskim jest... Daniel Pliński. Lubimy to! :D Olsztyn blokiem stoi... xd

   Mam nadzieję, że na koniec sezonu będziemy mogły również powiedzieć, że jest nieźle. Ba! Że jest świetnie! :D

   Usuń