czwartek, 8 czerwca 2017

Transferowa karuzela

Od finałowego meczu Plus Ligi minęło już 46 dni. Przez ten czas drużyny, które grały o złoty medal zmieniły już trenerów, a ich szeregi łącznie opuściło dziesięciu graczy. Nie mniej zmian jest w pozostałych zespołach. Transferowa karuzela kręci się cały czas...


Zwycięskiego składu się nie zmienia? W tym roku działacze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle nie posłuchali tej zasady. Na ile z konieczności, a na ile z własnego wyboru? Nie wiem. Na pewno od dłuższego czasu było jasne, że z klubem rozstanie się trener Ferdinando de Giorgi, który obecnie prowadzi reprezentację Polski. Jego miejsce zajmie Andrea Gardini, który z kolei rozstał się z Indykpolem AZS Olsztyn. Ponadto klub opuściło trzech atakujących - Dawid Konarski, który obierze turecki kierunek, Grzegorz Bociek, który reprezentować będzie barwy beniaminka z Zawiercia i Dominik Witczak, a także środkowy Patryk Czarnowski, rozgrywający Grzegorz Pająk oraz przyjmujący Kevin Tillie. Natomiast barw Mistrz Polski od przyszłego sezonu będą bronić Marco Falaschi i Maurice Torres. 

Zmiany na trenerskiej ławce nastąpiły również u srebrnych medalistów Mistrzostw Polski - Philippe`a Blaina zastąpi Roberto Piazza. Z klubem rozstają się także Nicolas Uriarte, którego miejsce zajmie Grzegorz Łomacz, nie zobaczymy również Artura Szalpuka i Bartosza Kurka. Natomiast PGE Skra Bełchatów oprócz nowego rozgrywającego pozyskała jeszcze Patryka Czarnowskiego, a także przedłużyła umowy m.in z Mariuszem Wlazłym i Karolem Kłosem. 


Co słychać u innych drużyn? Względnie spokojną politykę prowadzi Jastrzębski Węgiel i GKS Katowice. Oba kluby skupiły się na utrzymaniu swoich filarów i pojedynczych transferach. Do brązowych medalistów minionej Plus Ligi dołączy Kevin Tillie, a katowiczanie pozyskali Marcina Komendę oraz Emanuela Kohuta. 

Dużo zmian widzimy u Asseco Resovii Rzeszów i LOTOSU Trefla Gdańsk. W Rzeszowie zmiana nastąpiła przede wszystkim na stanowisku trenera - Andrzeja Kowala zastąpi Roberto Serniotti. Poza tym klub zakontraktował samych Polaków! Do zespołu dołączą Jakub Jarosz, Paweł Rusek i Łukasz Perłowski, a także powracający z wypożyczenia Aleksander Śliwka, Michał Kędzierski i Dominik Depowski. Pasiaka w przyszłym sezonie nie założą natomiast m.in Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Damian Wojtaszek i Thomas Jeaschke. Nowakowski przenosi się do Trójmiasta, podobnie jak Artur Szalpuk i Maciej Olenderek. LOTOS Trefl pozyskał również obcokrajowców - barw gdańszczan będą bronić Brad Gunter, TJ Sanders i Daniel McDonnell. Jednak nie zobaczymy między innymi Michała Masnego, Bartosza Gawryszewskiego i Dimy Paszyckiego. 
Indykpol AZS Olsztyn, Cerrad Czarni Radom, Cuprum Lubin i ONICO Warszawa także dość mocno przebudowały swoje składy. W Olsztynie przede wszystkim nastąpiła zmiana na pozycji przyjmujących - klub opuścił Wojciech Włodarczyk, który zagra w Warszawie, Aleksander Śliwka i Ezequiel Palacios. Ich miejsce zastąpią Blake Scheerhoorn, Tomas Rousseaux oraz Robbert Andringa. Do ekipy z Radomia dołączą między innymi Michał Filip i Kamil Droszyński, klub z Lubina pozyskał m.in Michała Masnego i Przemysława Smolińskiego, a warszawski zespół wzmocnią m.in wspomniany wyżej Wojtek Włodarczyk, Damian Wojtaszek i Nikola Gjorgiev.
W Olsztynie nowym trenerem został Roberto Santilli, w Lubinie Patrick Duflos, a w Warszawie Stephane Antiga. 

Młodą drużynę tworzy BBTS Bielsko-Biała, do której dołączył już Piotr Łukasik, a także Tomasz Piotrowski i Kajetan Marek, którzy w minionym sezonie grali w Młodej Lidze. Espadon Szczecin pozyskał ciekawego rozgrywającego, jakim bez wątpienia jest Eemi Tervaportti, a także Mateusza Malinowskiego. Niewiele zmian szykuje się w MKSie Będzin, który przedłużył już kontrakty z ośmioma zawodnikami. Natomiast Łuczniczka Bydgoszcz, którą od nowego sezonu poprowadzi Jakub Bednaruk, pozyskała Pawła Gryca i Metodi Ananieva. Cisza na razie w Kielcach.

Ciekawymi pierwszymi kontaktami pochwalił się beniaminek kolejnego sezonu Plus Ligi. Aluron Virtu Warta Zawiercie zakontraktował Grzegorza Boćka i Grzegorza Pająka, którzy w poprzednim sezonie bronili barw obecnego Mistrza Polski.

Nie da się ukryć, że super wielkich nazwisk nie znajdziemy (przynajmniej na razie) na transferowych listach Plus Ligi. W zespołach widać wiele zmian, jednak spora cześć to "wymiany" graczy między zespołami naszej ligi, chociaż kilka znanych nazwisk się pojawiło. Osobiście jestem ciekawa, jak zaprezentują się zagraniczni gracze pozyskani przez gdański klub. Z pewnością zwrócę również uwagę na takich siatkarzy, jak Maurice Torres, Tomas Rousseaux, Antoine Brizard, Nikola Gjorgiev czy Eemi Tervaportti.

Czy w obecnym okienku transferowym zabłyśnie jeszcze jakaś gwiazda? Zobaczymy. Do nowego sezonu zostały jeszcze niecałe 4 miesiące, także sporo może się wydarzyć. 

A Wy jak oceniacie dotychczasowe transfery w wykonaniu naszych klubów? Czy jakiś transfer wyjątkowo mocno Was ucieszył/zmartwił? 

3 komentarze:

 1. Troszeczkę wieje nudą w transferach klubów z pierwszej czwórki... :/ Ale za to wg mnie LTG, ONICO (się nie przyzwyczaję chyba szybko, że już nie PW :O) i Zawiercie robią fajne ruchy. :P
  Jastrzębie i Kato też na plus z tym utrzymaniem składu. No i jak sobie tak wróżę z fusów herbaty, to wychodzi mi, że będzie inaczej na górze tabeli w nowym sezonie niż w poprzednim... :v Mam nadzieję, że ekipa AA się tam zakręci gdzieś przy medalach :P A na dole chyba wyczuwam Bielsko...
  Niech ten dół się boi, bo z 1 ligi atakować będzie Nysa, tak mi się wydaje :P
  Ale dobra, nie ma co się zastanawiać, wszystko wyjdzie w praniu, może przeżyję szok :v
  No i... bombo, chodź do nas, PlusLiga czeka :v

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno parkiet zweryfikuje, czy właśnie tylko delikatne zmiany w składzie czy też rewolucja lepiej zdały egzamin :D Trochę już nie mogę się doczekać tych "ostatecznych" składów i sprawdzenia ich w boju... ;)
   Jaki transfer uznałabyś za bombę? :D

   Usuń
  2. Hmm, taki co by mnie kompletnie zaskoczył, więc nie mogę tu się wypowiedzieć :v ale oczywiście na takie łaaał xD no wiesz o co mi chodzi... :>

   Usuń