czwartek, 9 lutego 2017

Co wiemy po 2/3 fazy zasadniczej Plus Ligi?

Siatkówka lubi niespodzianki. 
Lubi dawać nauczki i uczyć pokory. 
Lubi się z nami przedrzeźniać. 
Lubi trzymać w napięciu do samego końca. 

Typowanie wyników? Czy komukolwiek udało się dokładnie wytypować wyniki dwóch kolejek Plus Ligi z rzędu?


Za nami 20 kolejek Plus Ligi. 

Za nami 2/3 fazy zasadniczej. 

Na przestrzeni ostatnich trzech sezonów, po tym etapie rozgrywek w tabeli niewiele się już zmieniało. 

W sezonie 2015/2016, gdy zespoły miały już za sobą 2/3 fazy zasadniczej fotel lidera obejmowała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle mająca na swoim koncie 50 punktów (18 kolejka). Druga Asseco Resovia miała tych punktów 10 mniej, 39 oczek uzbierała PGE Skra Bełchatów, a tuż za podium z dorobkiem 38 punktów znajdował się LOTOS Trefl. Ostatnie miejsce i zaledwie 8 punktów miał MKS Będzin. Na koniec sezonu wyżej wymienione zespoły zajęły te same pozycje. 

Sezon wcześniej po 18 kolejce liderem była Asseco Resovia (46 pkt), a zaraz za nią znajdowały się LOTOS Trefl Gdańsk (44) i PGE Skra Bełchatów (43). Tuż za "wielką trójką" dreptał Transfer Bydgoszcz (37) i Jastrzębski Węgiel (36). Ostatnie miejsce zajmował także MKS Będzin, również z dorobkiem 8 punktów. Ostatecznie zespoły z trzech pierwszych miejsc nie zmieniły kolejności, do czwórki wskoczył Jastrzębski Węgiel, a MKS Będzin awansował z 14 na 11 pozycję. 

W sezonie 2013/2014 liga liczyła 12 ekip. Po 2/3 sezonu zasadniczego (15 kolejka) pierwsze miejsce zajmowała Asseco Resovia (39 punktów), druga była PGE Skra (36), następnie ZAKSA (35) i Jastrzębski Węgiel (30). Ostatni był BBTS z dorobkiem (uwaga, niespodzianka) 8 punktów. Na zakończenie sezonu PGE Skra "zamieniła się" miejscem z Asseco Resovią, a Jastrzębski Węgiel z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. BBTS pozostał na 12 pozycji. 


Mamy sezon 2016/2017 i już 20 kolejek za nami. Jeszcze trzy sezony temu byłaby to ostatnia prosta przed fazą play-off. Teraz wciąż do rozegrania zostało aż (?) 10 meczów. Każdy z zespołów może jeszcze zdobyć 30 punktów (!) i na dobrą sprawę jeszcze wiele może się wydarzyć. Co pokazała 20 kolejka... ONICO AZS Politechnika Warszawska (10 miejsce po 19 kolejce) pokonała 3:1 PGE Skrę Bełchatów (3 miejsce). Espadon Szczecin (15) wygrał z LOTOSem Trefl Gdańsk (8). Absolutny lider PlusLigi - ZAKSA Kędzierzyn Koźle straciła punkt w starciu z Cerrad Czarnymi Radom (7), podobnie jak druga Asseco Resovia w meczu z Cuprum Lubin (6). 

Po 20 kolejkach tegorocznej Plus Ligi MNIEJ WIĘCEJ wiemy, jaki potencjał mają poszczególne ekipy i czego można się po nich spodziewać. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle praktycznie od początku lideruje i tempa raczej nie zwalnia (51 punktów). Jednak kolejne cztery zespoły... no tu może jeszcze wiele się wydarzyć. Asseco Resovia zajmuje drugie miejsce (47), kolejny jest Jastrzębski Węgiel (45), dalej PGE Skra Bełchatów (44) i Indykpol AZS Olsztyn (44). 

Przed nami wciąż bezpośrednie spotkania między czołową piątką, a i drużyny ze środka tabeli nie składają broni. Wciąż każdy chce się pokazać z jak najlepszej strony. W końcu nie ważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy, prawda? 

Jak po następnych 10 kolejkach będzie wyglądała tabela PlusLigi? Który z zespołów obecnej pierwszej piątki wypadnie z gry o medale? Odpowiedź na to pytanie poznamy na początku kwietnia. A może i wcześniej...? 

Jedno jest pewne - siatkówka jest sporem bardzo nieprzewidywalnym i... wrednym. Jeszcze będzie zgrzytanie zębami, łzy, a i horrorów nie zabraknie. 

To co, jesteście gotowi na ostatnie 10 spotkań fazy zasadniczej? ;)

7 komentarzy:

 1. 10 spotkań to z jednej strony dużo, z drugiej mało... Myślę, że Zaksa nie opuści pierwszego miejsca, chociaż wszystko może się zdarzyć :) trzymam kciuki oczywiście za nasze żółto-czarne zespoły ;)
  PS Gratulacje zdanej sesji :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się ta czwóreczka. xD Bardzo spoko, że JW się łapie, mam nadzieję, że zostanie tak do końca. :P Ewentualnie zamiast Sovii może Indykpol? :D (he he he)
  A tymczasem w 1 lidze (nie byłabym sobą, gdybym tego nie napisała, sory xD) do końca fazy zasadniczej tylko 3 kolejki :( Czemu to tak leci? :<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czemu :( U mnie w Gdańsku do zagrania zostały też tylko 3 spotkania w tej fazie :(

   Usuń
 3. W tym sezonie mogła bym policzyć na palcach jednej ręki( może by coś się jeszcze uzbierało na drugą ) ile obejrzałam meczów , dzięki tobie i sprawdzaniu zakładek sportowych na stronach wiem co tak naprawdę się dzieje w Plus lidze godziny meczów nie odpowiadają albo wygrywają ze sportami zimowymi lub wolontariatem.Przez to ,że Plus Liga ucieka mi tak szybko nie mogę się doczekać sezonu Reprezentacyjnego a wtedy na pewno nie opuszczę żadnego meczu:)
  PS Pamiętaj o swoich planach na temat Narodowego, będę dążyła żebyś je zrealizowała ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No na reprezentację jeszcze troszkę trzeba poczekać, ale na pewno szybko minie. Jak zawsze ;)

   Usuń